Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zační venčit, budeš fit!

24. 10. 2010

 

Zační venčit, budeš fit!


Zvířatům v útulcích mohou lidé pomáhat i jinak než finanční nebo materiální podporou. Lidé mohou vzít psa z útulku na procházku a spojit tak péči o své zdraví s pomocí konkrétnímu zvířeti. Je totiž dokázáno, že venčení psů předchází kardiovaskulárním onemocněním.

 
Zdravá procházka se psem z útulku
Na mezinárodní konferenci IAHAIO, konané dne 1.7.2010 ve Stockholmu, představila Dr. Rebecca Johnson, PhD., profesorka na Fakultě veterinárního lékařství univerzity v Missouri (USA), výsledky svého výzkumu o venčení útulkových psů. Program pod názvem „Walk a Hound, Lose a Pound“ sledoval využití psů z útulků v prevenci obezity u obyvatel USA. Do studie se zapojilo 162 dobrovolníků ve věku 19 - 85 let, kteří neměli vlastní domácí zvíře. U všech těchto lidí, kteří začali venčit psy z útulku, se během 1 - 5 měsíců významně zvýšila fyzická aktivita a kondice. Pes zafungoval jako výborný motivační prvek ke každodenní aktivitě. Dobrovolníci nejenže něco dobrého udělali pro své zdraví, ale také pro opuštěné psy. Během společných procházek si účastníci svěřené psy oblíbili a některé z nich poté adoptovali.
 
Pes - nejlepší trenér
Tým amerických vědců z Richmondu vedený Cindy Wilson prezentoval na konferenci IAHAIO studii prokazující zdravotní prospěšnost procházek a cvičení se psem. Majitelky psů, kterým veterináři doporučili častější výcvik psa a společné procházky, pomohly svému i psímu zdraví. Společná fyzická aktivita se psem po dobu tří měsíců vedla u sledovaných žen ke snížení jejich hmotnosti, hladiny celkového i LDL cholesterolu, triglyceridů a glukózy. Po třech měsících se zlepšil také zdravotní stav psů, optimalizovala se jejich hmotnost a psí „BMI“ se dostalo do normálních hodnot. Naopak jiný výzkum vědců z Univerzity v západní Austrálii (Halley Christian, Billie Gilda-Corti a Matthew Knuiman) prezentovaný na letošní konferenci IAHAIO ukázal, že ztráta zvířete u jejich majitelů vede k velkému úbytku pohybu. Zatímco pořízením psa se procházky jejich majitelů prodloužily průměrně o 30,8 minut týdně, ztrátou psa došlo u bývalých majitelů ke zkrácení procházek o 43,7 minut týdně. 
 
Útulky, které dovolují venčení psů s dobrovolníky
V některých českých a moravských útulcích si mohou zájemci půjčit psa a jít s ním na procházku. Zaměstnanci útulků tuto dobrovolnou pomoc vítají, protože sami nemají tolik času, aby se jednotlivým psům věnovali. Záleží na konkrétním útulku, zda půjčí psa na hodinovou procházku nebo na celý víkend. Podmínky venčení jsou různé, někde dovolují venčit psy jen dospělým, jinde i dětem nebo školním kolektivům. Možnost venčení závisí na momentální situaie a povaze útulkových psů. Ne všichni psi jsou vhodní k venčení, útulky tedy dobrovolníkům půjčují pouze přátelské, vyrovnané a disciplinované psy. Dospělým stačí k venčení převážně jen doklad totožnosti, dětem písemný souhlas rodičů. Ze zkušeností útulků vyplývá, že venčením se zvyšuje šance na adopci psa.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář